Ako vybrať správny trezor

Ako vybrať správny trezor
Fieldset

Trezory chránia majetok 24 hodín denne pred krádežami a nedovolenou manipuláciou. Tu je zopár rád ako postupovať pri výbere správneho trezoru.

Hlavnými parametrami sú:


Rozmery trezoru
Najzákladnejší limit pri kúpe trezoru je práve veľkosť priestoru kam ho chceme umiestniť. Musíte sa zamyslieť, že trezor býva investícia na veľa rokov a môže rásť aj potreba uschovávať veci v trezore. Do menšieho trezoru viac vecí nedáte ! Vnútorný priestor trezoru býva variabilný – môže byť osadení policami, uzamykateľnými schránkami , ...

Hlavné problémy:

  • Niektoré trezory svoje dvere otvárajú len do uhlu 90°čo môže sťažovať vkladanie vecí
  • Veľké trezory môžu mať problém pri nasťahovaní cez úzke priestory

Hmotnosť trezoru
Trezory sú špecifické práve svojou hmotnosťou, ktoré ale nemôžeme ovplyvniť, ak chcete zachovať svoje požiadavky na rozmer trezoru a bezpečnostnej triedy. V zásade plat, že čím vyššia bezpečnostná trieda, tým menšia je vyššia hmotnosť.

Hlavné problémy:

  • Veľké trezory + ich obsah zaťažuje podlahy
  • V prípade pochybností si najskôr zaistite posudok statika na celú trasu sťahovania a na miesto inštalácie

Umiestnenie trezoru
Pri umiestnení trezoru dbajte na to aby nebol trezor vystavený na očiach. Trezor môže byť umiestnený ako :

  • Súčasť nábytku (Nábytkový trezor)
  • V stene (Stenový trezor)
  • V podlahe (podlahový trezor)
  • Voľne stojace trezory

Súčasť nábytku:
Vďaka nenáročnej inštalácii je nábytkový trezor vhodný do všetkých interiérov samostatne alebo ako súčasť nábytku. Primárnou funkciou trezoru je ochrana proti vypáčeniu. Nábytkové trezory je potrebné ukotviť k podlahe alebo ku stene.

V stene:
Stenové trezory sú vhodné hlavne v prípade potreby utajenia miesta umiestnenia trezoru, a ukrytia zabezpečovacích zariadení tak, aby nezasahovali do architektonickej kompozície interiéru. Výhodou je fixné zamurovanie do steny. Stenový trezor je ideálny pre podnikateľské subjekty a firmy, ktoré pracujú s peniazmi. Ak sa trezor neotvára pri každom vklade hotovosti, ide o tzv. vhadzový stenový trezor.

V podlahe:
Podlahové trezory sú vhodné hlavne v prípade potreby utajenia miesta umiestnenia trezoru. Sú určené na zabudovanie do podlahy. Výhodou podlahového trezoru je jeho pevné osadenie,ktoré efektívne zabraňuje vypáčeniu. Trezor zabudovaný do podlahy je však náročnejší na inštaláciu a starostlivosť.


Certifikát k trezoru
Pri kúpe trezora je potrebné dbať na to či je trezor certifikovaný. Certifikát je zárukou toho že výrobok odpovedá určitej bezpečnostnej triede a odolá teda zlodejom po určitú dobu. Hlavnou normou pre trezory je Európska norma EN 1143 alebo Česka norma ČSN 906012.
Certifikované trezory je bez problémov poistiť podľa bezpečnostnej triedy na určitú čiastku.

Doporučená bezpečnostná trieda trezoru podľa hodnoty poisteného majetku v trezore:

Bezpečnostná trieda

Počet zámkov

Cca. poistná suma

0.

1 ks triedy A

9 958 €

I.

1 ks triedy A

16 596 €

II.

1 ks triedy A

39 832 €

III.

1 ks triedy B

132 775 €

IV.

2 ks triedy B

200 000 €

V.

2 ks triedy B

500 000 €


Uskladnené veci v trezore
Pri kúpe trezora je potrebné zvážiť aj to čo v danom trezore plánujete uskladniť.

Cennosti a peniaze:
Cennosti a peniaze sú často iba malých rozmerov. Na ich bezpečnú úschovu je najvhodnejší malý trezor - nábytkový alebo stenový. Nábytkový trezor je svojím nenápadným vzhľadom ideálny do akéhokoľvek priestoru. Ukryť miesto zabudovania pred cudzími osobami sa dá vďaka stenovému trezoru.

Dokumenty:
Trezory na dokumenty poskytujú dokonalé bezpečie uloženým materiálom. Ukladací priestor trezorov je možné prispôsobiť individuálnym požiadavkám - napr. veľkosť priečinkov pre radenie šanónov. Pri uskladňovaní dokumentov sa odporúča výber trezoru s protipožiarnym prevedením.

Dátové nosiče:
Dátové trezory sú antistatické a ochránia pamäťové médiá ako napr. CD, DVD alebo USB zariadenia pred krádežou a požiarom. Odolnosť voči ohňu je garantovaná 120 minút. Výhodou trezorov je ich variabilita - vnútorné vybavenie a usporiadanie priečinkov je možné špecifikovať pri objednávke.

Zbrane:
Zbraňové trezory pre bezpečnú úschovu strelných zbraní a streliva zaručujú ochranu pred odcudzením a neoprávneným použitím. Výhodou je špecificky navrhnutý mechanizmus uzatvárania s použitím certifikovaného kľúčového zámku, vďaka ktorým obsah trezora nepredstavuje pre okolie žiadne riziko.


Zamykanie trezoru
K otváraniu trezorov sa v drvivej väčšine používajú tri kategórie trezorových zámkov alebo ich kombinácie. Zámok buď sám znemožňuje otvorenie dvere alebo zamyká rozvorový mechanizmus trezoru. Trezorové zámky sa delia do troch bezpečnostných tried: A, B, a C podľa Európskej normy EN 1300. Bezpečnostné triedy hovoria ako sú zámky bezpečné a ako náročné je zámky otvoriť. Trezorové zámky ktoré majú rovnakú bezpečnostnú triedu by mali byť rovnako bezpečné bez ohľadu na to či sú ovládané kľúčom, mechanickým číselníkom alebo elektronickou klávesnicou.

Trezorový zámok na kľúč:
Zámok na kľúč je základným prevedením trezoru. Trezorový zámok na kľúč je základná a najlacnejšia varianta zamykania trezoru. Hlavná nevýhoda zámku na kľúč je že so sebou musíte nosiť kľúče.  Trezorové kľúče majú zúbky, ktoré zrovnávajú stavítka v zámku. Podľa množstva takýchto zúbkov je možné odhadnúť bezpečnosť takéhoto zámku.

Mechanický kombinačný zámok:
Populárny zámok, ktorý preberá niektoré výhody od zámku na kľúč a tiež niektoré od elektronických. Hlavnou výhodou je že nemusíte nosiť kľúče ani vymieňať batérie. Zadávanie kombinácie je ale dlhšie a niekoho môže odradiť systém točenia. Tento variant zamykania je najvhodnejší v prípade ak do trezoru nechodíte príliš často.

Elektronický zámok:
Elektronické zámky sú veľmi rýchle a pohodlné.  Menšou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a potreba výmena batérií. Zadávacia klávesnica je možná v plastových a kovových prevedeniach. Tlačítka bývajú gumové alebo fóliové. Hlavnou výhodou týchto zámkov sú rôzne rozšírené funkcie ako sú: prístupy viacerých ľudí so svojimi kódmi, časové oneskorenie, vyhlásenie poplachu alebo výpis prístupov na počítači.

Biometrický zámok na odtlačok prstu:
Biometria je jednou z najmladších technológií. Biometria je rozpoznávanie užívateľa pomocou špecifických znakov tela, napríklad podľa oka, prstu, ... Certifikované trezory so zámkom na odtlačok prstu majú vždy 2 zámky – jeden biometrický a druhý naozajstný zámok. Na trezore musí byť vždy aspoň 1 certifikovaný zámok. Zámky na odtlačok prstu sú len doplnkové. 

Pridať nový komentár

2 + 2 =

20 rokov skúseností

Technická podpora

Držitelia Tech. licencie

Kamenná predajňa

Veľkoobchod maloobchod